Soğutma Ünitesi İmalatı

Tasarım :

        Soğutma kulelerinin tasarımı karşı akışlı ve çapraz akışlı olarak en sıcak ay günlerine ait meteorolojik          verilere göre müşterilerin talep ettiği soğutma kapasitesine göre projelendirilir.

        İstenilen soğutma kapasitesi değeri için gerekli çevre ve proses şartları göz önünde tutularak kule ısı transfer katsayısı(K) hesaplanarak bulunan ısı transfer katsayısında yeterli kapasiteyi tutturmak için gerekli soğutma yüzeyi, (dolgu malzemesi) hacmi hesaplanarak kule boyutlandırması yapılır.

Kapasite ve Boyut Hesabı için Gereklİ Çevre ve Proses Şartları :
  • Soğutulacak suyun debisi (m3/h)
  • Kule giriş sıcaklığı. (°C)
  • Kule çıkış sıcaklığı. (°C)
  • Bulunan ile ait yaş termometre değeri.

İmalat :

Gövde malzemesi:

S235 JR çelik sac ile veya müşteri talebi doğrutusunda Cam elyaf takfiyeli polyester(CTP) panel ile yapılabilmektedir.

Taşıyıcı Konstruksiyon :

S235 JR Hadde çelik malzemeler veya CTP profiller ile yapılabilmektedir.

Jeoteermal test sistemlerinde debinin yüksek olması ve çıkış sıcaklığının doğal yaşamı, habitatı etkilemeyecek sıcaklıklarda uygun deşarj noktalara verilmesi istendiğinden kulelerde yüksek soğutma kapasiteleri gerekmektedir. Bu sebeple kule boyutları piyasada bulunan paket kulelere göre bir hayli yüksek çıkmaktadır. Bu sebeple İnovaterm Mekanik olarak geliştirdiğimiz kaset tip dolgu kademeleri ile kulelerin montaj demontaj işleri çok seri bir şekilde yapılabilmektedir. Bu kuyu lokasyonları arasında sistemin taşınmasında çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

CTP Profil ve panellerden imal edilen kuleler çelik konstruksiyon kulelere göre daha hafif ve korozyon dayanımı yüksek olmaktadır. Bunun yanında yüksek debili tonajlı sistemlerde malzeme kalınlığı arttıkça maliyeti artmakla birlikte darbe dayanımı çelik gövdeli soğutma kulelerine göre düşüktür.

Dolgu Malzemesi :

PP bigudi dolgu 100 °C sıcaklık dayanımlı veya PVC petek dolgu malzemesi.

Damla Tutucu :

Kule boyutuna göre özel üretilmiş.1. sınıf pvc petek panelli.

Fan :

Motor redüktör miline direk akuple aksiyal fanlı tünel tip ctp bacalı fan motor grupları.

Talep edildiği taktirde motor baca dışına alınarak motor mili redüktöre kayış kasnak sistemi ile bağlanabilmektedir. Bu yöntem motoru korozyondan koruduğu için motor ömrünü uzatmaktadır. Bununla beraber motor  verimini düşmekte ve işletme tarafından fan kayış bakımları düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Su Dağıtım Sistemi :

Çelik veya yüksek dayanımlı PVC borular ile kule içine homenjen bir akış sağlanacak şekilde yapılmaktadır. Su dağıtım sistemi ana kollektöründe debi ayar vanaları bulunmakta be vanalar sayesinde kuleler arası eşit debi akışı sağlanmaktadır.Dağıtım sistemi sonlarında eşit aralıklarda yerleştirilmiş fıskiyeler sayasinde su pülverize edilerek homojen olarak kule içine verilir.

Panjur Girişleri :

1  sınıf PVC lameller.