Yüksek Basınç Dayanımlı Kabuklaşma Kuponu İmalatı

          Jeotermal kuyu dibinde yüksek sıcaklık ve basınçlarda çözünmüş olarak bulunan tuz bazlı minerallerin yerüstü iletim hatlarına alınması ile birlikte sıcaklık ve basınç değerleri düşer ve mineral çökelmesi gerçekleşir. Mineral çökelmelerini önlemek için jeotermal kuyularda flash point diye adlandırılan (jeotermal akışkan üzerinde basıncın azaldığı sıvı fazdaki CO2’nin gaz fazına geçiş bölgesi) noktanın altından inhibitör dozajlaması yapılmaktadır.

          Jeotermal akışkan iletim hatları uzun süreler verimli bir şekilde sorunsuz olarak çalışabilmesi için mineral çökelmesi inhibitör sıvısı ve inhibitör dozajlama sistemleri ile önlenmektedir.  

         Kuyularda kullanılan inhibitör kimyasalının işlevselliği ve doğru dozaj miktarının yakalanması için özellikle santral devreye alma ve yatay üretim testleri sırasında iletim hatları üzerine kabuklaşma kuponları yerleştirilerrek jeotermal iletim hatlarında kabuklaşma takibi yapılmaktadır. Bu kabuklaşma takibine istinaden kuyu dozajlama miktarı ve inhibitör sıvısı işlevselliği karnelendirilmiş olur. İnhibitör sıvısın doğru miktarda ve uygun kimyasal bileşimde kuyuya zerk edilmesi çok önem arz etmekte olup, jeotelmal akışkan iletim hatları, BOP ve ORC bölgesi ekipmanları verimli ve uzun ömürlü olarak kullanılabilmesi için çökelme takibi sıkı olarak yapılmalıdır.

         İnovaterm Mühendislik olarak yüksek basınç ve sıcaklıkta kullanılmak üzere redüktörlü, helis dişli  yüksek basınç kabulaşma kuponları imalatı, satış ve satış sonrası teknik desteğini sağlamaktayız.

Redüktörlü Y.B kuponları ile kupon takipleri güvenli, hızlı ve konforlu bir şekilde yapılmaktadır. Redüktör sayesinde yüksek basınç altında çalışan hatlarda, eski tip kuponlarda yaşanan kupon mili fırlama riski ortadan kaldırılmış iş güvenliği açısından ürüne büyük artı katmıştır.

İmalat :

Gövde İmalatı :

Redüktör gövdeleri yüksek  GGG40 Sifero döküm(Küresel grafitli dökme demir) malzemeden dökülmektedir. Müşteri talebine göre alüminyum veya paslanmaz döküm yöntemi ile de üretilebilmektedir.Kupon mil sürme gövdesi 2” ASTM A 106 Çelik çekme veya AISI 304 Kalite borudan imal edilebilmektedir.

Redüktör :

Redüktör içerisinde birbirine dik pozisyonda konumlandırılmış 2 adet 1:1 helis konik dişli bulunmaktadır. Bu helis dişlilerin hareketi ile redüktör içerisinde yataklanmış olan kare vidalı mil ileri geri hareket etmektedir.Kare vidalı mil ucuna indiksiyonlu sert krom kaplı, yüksek yüzey kaliteli mil ile vidalı olarak eklenmiştir.

Sızdırmazlık :

İndiksiyonlu milin festo nitril keçeler 4x , Bronz boğaz burcu, 4X Viton o ring sızdırmazlık elemanları içine yataklanması ile 200 C sıcaklık ve 60 barg baınça kadar sızdırmazlık sağlanmıştır.

Akış Hattı Bağlantısı :

Akış hattı bağlantısı flanşlı olarak yapılmakta olup müşterinin talep ettiği standart ve basınç sınıfındaki flanşa uyacak şekilde imalat yapılabilmektedir.

Teknik Destek :

Ürün ile ilgili montaj ve mekanik bakım desteği ekibimizce sağlanmaktadır.